Ćwiczenia fizyczne podczas okresu: co robić i czego unikać

Wielu kobiet zmaga się z problemem kontynuowania treningów podczas okresu. Cykl menstruacyjny często wprowadza niekomfortowe doznania oraz wahania nastroju, które wpływają na chęć aktywności fizycznej. Jednocześnie zdrowa, umiarkowana aktywność może okazać się kluczowa w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości związanych z miesiączką. Istotne jest jednak rozsądne podejście do ćwiczeń oraz wiedza na temat tego, które z nich są odpowiednie a które należy unikać. Właśnie temu zagadnieniu będziemy się poświęcać w niniejszym artykule.

Ćwiczenia w czasie okresu: czy warto?

Zacznijmy od pytania, które często nurtuje większość kobiet: czy możliwe jest ćwiczenie podczas okresu? Otóż, wbrew rozpowszechnionym mitom, trening w trakcie cyklu może być nie tylko kompletnie bezpieczny, ale również korzystny! To dlatego, że umiarkowana aktywność fizyczna może pomóc lepiej sobie radzić z typowymi dolegliwościami, takimi jak ból, napięcie miesiączkowe czy zmiany nastroju. Nie ma więc jednoznacznych przeciwwskazań do ćwiczeń w czasie okresu, ale ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, jakie rodzaje aktywności wykonywać w tym czasie i jak dużym natężeniu.

Które ćwiczenia są wskazane podczas miesiączki?

Dobrze dobrane ćwiczenia, wykonywane z umiarkowanym wysiłkiem, mogą przynieść ulgę w czasie okresu oraz poprawić samopoczucie. Do zalecanych ćwiczeń podczas okresu można zaliczyć przede wszystkim:

yogę, która może pomóc w redukcji skurczów, oraz rozluźnieniu mięśni brzucha,
pilates, mający za zadanie wzmocnienie mięśni stabilizujących oraz poprawę ogólnej równowagi,
ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie czy jazda na rowerze, które mogą wpłynąć na poprawę samopoczucia oraz zredukowanie bólu.
Warto również dodać, że podczas okresu można ćwiczyć zarówno na wf, jak i na siłowni, ale warto dostosować intensywność oraz rodzaj ćwiczeń do swojego aktualnego samopoczucia.

Jakich ćwiczeń unikać w trakcie miesiączki?

Istnieją jednak pewne rodzaje ćwiczeń, od których warto się wstrzymać podczas okresu. Oto jakich ćwiczeń nie robić podczas okresu:
– unikać intensywnych treningów siłowych oraz ćwiczeń, które powodują wyjątkowo silne naprężenie mięśni brzucha: mogą one prowadzić do podrażnienia macicy oraz zwiększenia bólu,
– zawiesić programy treningowe, które wykorzystują podnoszenie ciężarów oraz nacisk na obszar miednicy, takie jak przysiady ze sztangą czy martwy ciąg – chwilowy stan zapalny macicy sprawia, że podczas okresu może być mniej stabilna oraz podatna na kontuzje,
– ograniczyć intensywne, dynamiczne rozciąganie mięśni, gdyż hormonalne zmiany występujące podczas menstruacji mogą zwiększyć ich elastyczność, co z kolei może prowadzić do potencjalnych urazów.

Podsumowanie – jak ćwiczyć podczas okresu?

Podczas okresu bardzo ważne jest, aby słuchać sygnałów wysyłanych przez nasze ciało oraz dostosowywać ćwiczenia do obecnego samopoczucia. Jeśli nie czujemy się komfortowo, warto zmniejszyć intensywność treningu lub zastąpić go bardziej łagodnymi ćwiczeniami, takimi jak joga czy pilates. Samo uprawianie lekkiego sportu może przynieść ulgę oraz poprawić kondycję, a jeśli będzie to konieczne – zmniejszyć dyskomfort związany z miesiączką. Pamiętajmy jednak, że zasada umiarkowania powinna być przestrzegana – unikajmy ćwiczeń, które mogą zaszkodzić naszemu organizmowi podczas okresu, a w razie problemów zdrowotnych warto skierować swoje pytania do lekarza ginekologa, który pomoże w ustaleniu indywidualnych rekomendacji na czas trwania cyklu menstruacyjnego.

Refleksje dotyczące aktywności fizycznej podczas okresu

Wiele kobiet zastanawia się, które ćwiczenia są wskazane podczas miesiączki oraz czy aktywność fizyczna może wpłynąć na samopoczucie w tym czasie. Okazuje się, że umiarkowana aktywność, takie jak yoga, pilates czy ćwiczenia aerobowe mogą korzystnie wpływać na redukcję dolegliwości bólowych i poprawę nastroju podczas okresu.

Warto zdać sobie także sprawę z tego, że ciekawym wyzwaniem okazują się być ćwiczenia na wf czy siłowni – takie treningi są możliwe w czasie menstruacji, o ile dostosujemy ich intensywność do naszego samopoczucia. Pamiętajmy jednak, że istnieją także ćwiczenia, których warto się wystrzegać w tym czasie, takie jak intensywne treningi siłowe oraz ćwiczenia, angażujące silnie mięśnie brzucha.

Podczas miesiączki warto też zrezygnować z podnoszenia dużych ciężarów czy dynamicznego rozciągania mięśni, które mogą prowadzić do urazów, szczególnie że organizm podczas okresu jest wrażliwszy na kontuzje związane z obciążeniem miednicy.

Właściwie dobrane ćwiczenia okazują się być możliwe nawet na siłowni oraz w trakcie uprawiania sportu, jednak warto skupić się na przede wszystkim na słuchaniu sygnałów wysyłanych przez nasze ciało oraz dostosowywać ćwiczenia do naszego obecnego stanu. Umiejętność prawidłowego dobierania rodzaju treningu, a także dbanie o umiarkowanie jego natężenia, może przynieść ulgę i poprawić komfort życia podczas menstruacji.

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

Czy bez diety będą efekty na siłowni? Odkrywamy, czy ćwiczenia bez diety mają sens.

Next Post

Ile ćwiczyć na twisterze: poradnik dla początkujących z praktycznymi wskazówkami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next