Dlaczego łapie kolka podczas biegania – jak uniknąć tego problemu

Bieganie to niewątpliwie jedna z najpopularniejszych i najbardziej dostępnych form aktywności fizycznej. Wbrew pozorom, przynosi nie tylko korzyści dla zdrowia, ale także potrafi sprawić kłopoty, które mogą zniechęcić nawet najbardziej zapalonych biegaczy. Problem, z którym borykają się osoby regularnie ćwiczące bieganie, to bolesne kolki w okolicy brzucha. Nie jest to przyjemne uczucie, ograniczające ruchy i wpływające na osiągi. Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś kolki podczas biegu, wiesz, że jest to sytuacja, którą chcielibyśmy uniknąć. Cóż, masz szczęście – dziś przedstawimy Ci przyczyny powstawania kolki podczas biegania oraz sposoby radzenia sobie z tym problemem.

1. Skąd się bierze i dlaczego łapie kolka podczas biegania?

Z pewnością zastanawiasz się, dlaczego łapie kolka podczas biegania i skąd się bierze ten uciążliwy problem. Kolka jest wynikiem skurczów mięśni w okolicy przepony i gładkich mięśni jelit, któremu często sprzyja spowodowane biegiem przekrwienie mięśni kończyn dolnych, podczas gdy mięśnie brzucha oraz jelita mają mniejszy dopływ krwi. W rezultacie, mięśnie przepony, odpowiedzialne za poruszanie płuc i wspomaganie oddychania podczas biegu, mogą czasem “zawodzić”, prowadząc do kolki.

Czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia kolki w trakcie biegania, obejmują:
– jedzenie dużego posiłku lub spożycie nieodpowiednich pokarmów na krótko przed biegiem
– zbyt intensywny trening, zwłaszcza dla początkujących
– odwodnienie organizmu
– nieprawidłowe oddychanie
– bieganie po przebyciu długiego marszu

2. Jak uniknąć kolki podczas biegu?

Masz dosyć kolki podczas biegania i chcesz się nauczyć, jak uniknąć kolki podczas biegu? Oto kilka sprawdzonych porad:
– Jedz lekkostrawne posiłki przed biegiem: unikaj spożywania dużych ilości tłuszczu i błonnika oraz jedz na co najmniej 2 godziny przed treningiem.
– Zaczynaj trening od rozgrzewki: kilka minut marszu lub lekkiego biegu pozwoli ścieżkom krwionośnym przygotować się do większego wysiłku. Wzrost intensywności biegu powinien być stopniowy.
– Nawadniaj się: pamiętaj o regularnym nawadnianiu organizmu, zarówno przed, jak i podczas biegu, jednak nigdy nie pij dużych ilości wody naraz, by nie obciążać układu pokarmowego.
– Ucz się prawidłowo oddychać: głębokie, regularne oddychanie przez nos i usta sprawi, że mięśnie brzucha będą się mniej nadwyrężać i dostać więcej tlenu. Wprawieni biegacze często stosują tzw. “oddychanie brzuszne”, czyli uczą się wypełniać swoje płuca, cofając brzuch do wewnątrz.

3. Jak pozbyć się kolki podczas biegu?

Jeśli mimo wszystko pojawi się kolka podczas biegania, warto zastosować następujące techniki:
– Spowolnij lub zatrzymaj się na chwilę
– Wmasuj dotknięty kolka obszar brzucha
– Skup się na głębokim, regularnym oddychaniu i przeciwdziałaj skurczom
– Zgięcie tułowia oraz wykonanie kilku skłonów może pomóc w oddaleniu kolki
– W niektórych przypadkach łagodzenia skurczów może pomóc również konsumpcja niewielkiej ilości wody

4. Jak biegać, żeby nie mieć kolki?

Podsumowując, jak biegać, żeby nie mieć kolki? Przestrzegając wszystkich wyżej wymienionych rad, z całą pewnością zmniejszysz ryzyko wystąpienia kolki podczas biegania. Regularne trenowanie, dostosowanie diety, właściwe nawodnienie organizmu oraz dobry sposób oddychania pozwolą Ci czerpać radość z biegu bez niepotrzebnego dyskomfortu związanego z kolkami.

Refleksja końcowa: Kluczowe sprawy dotyczące kolki podczas biegu

Czasami podczas biegania, niezależnie od doświadczenia biegacza, może pojawić się nieprzyjemna kolka. Skoro zastanawiamy się, dlaczego kolki łapią się podczas biegu, warto zrozumieć, że wynikają one z nadwyrężenia mięśni przepony i okolic brzucha, a także przekrwienie dolnych kończyn pod wpływem wysiłku biegu. Dlatego kluczowe jest poznawanie kroków w celu uniknięcia tego dyskomfortu.

Aby stosować praktyczne środki zapobiegawcze, takie jak unikanie kolki podczas biegu, warto rozważyć aspekty, takie jak odpowiednie przygotowanie posiłków, na co najmniej 2 godziny przed treningiem, nawilżanie organizmu i prawidłowe oddychanie. Ponadto ważne jest, aby zacząć bieg od właściwej rozgrzewki, aby ciało było gotowe na nadchodzący wysiłek.

W razie pojawienia się kolki podczas biegania, kluczowe działania obejmują spowolnienie lub zatrzymanie się, masowanie miejsca dotkniętego kolka oraz głębokie, regularne oddychanie, aby przeciwdziałać skurczom. Można także spróbować niewielkiego picia wody lub nawet skłonów, aby złagodzić dyskomfort.

Kierując się tymi wskazówkami oraz utrzymując regularne treningi z dbałością o prawidłową technikę biegu i nawodnienie organizmu, mamy większe szanse, aby polubić bieganie bez tego nieprzyjemnego doświadczenia. A to sprawi, że bieganie stanie się prawdziwą przyjemnością!

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

Wypełnianie worka bokserskiego: praktyczne porady i materiały

Next Post

10 Ćwiczeń na Wyrzeźbienie Talii Osy: Praktyczny Przewodnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next